העקרונות וכללי היסוד לבחירת מפקח בניה

1. חיבור וכימיה אישית
מפקח הבניה הוא האיש לו אתם נותנים את המפתחות לניהול הפרויקט הכל כך חשוב עבורכם. אתם חייבים להרגיש שיש איתכם שותף אמיתי לתהליך, איש סוד שלכם, שאתם מרגישים פתיחות למולו, כולל במצבים בו אתם רוצים לקבל מידע, לעלות שאלות ותהיות. מפקח הבניה יכול וצריך להיות קשוח וחסר פשרות למול הקבלן וקבלני המשנה , אבל למולכם כיזמים הוא חייב להיות איש שיחה, בעל יחסי אנוש, מבין את הצרכים שלכם ורואה רק את טובתכם לנגד עיניו.

2. ותק, ניסיון והמלצות
אל תתרשמו רק מתעודות והכשרות. לניסיון המעשי בשטח אין מחיר ואין תחליף. בדקו האם למפקח הבניה יש ניסיון בפרויקטים דומים לאלו שלכם ואל תתביישו לבקש שמות ממליצים ולדבר איתם.
ומכיוון שאין טוב ממראה עיניים - אתם יכולים לבקר באתר המפוקח ע"י מפקח הבניה ולהתרשם מהממשקים שלו עם בעלי המקצוע בשטח.

3. זמינות המפקח
מפקח הבניה חייב לפקוד את הפרויקט באופן תדיר ולעיתים יהיו מצבים בהם יידרש להגיע באופן לא מתוכנן לפרויקט. ודאו את רמת זמינותו של המפקח לפרויקט שלכם ואת המחויבות שלו לתת מענה למקרים לא צפויים שיכולים להתרחש בפרויקט בניה. מפקח בניה שמלווה במקביל מספר רב של פרויקטים יתקשה לתת לכם את המענה הנדרש.

4. ניהול ופיקוח על תקציב הפרויקט
מפקח מקצועי יוודא עמידה בתקציב הפרויקט ואף יחסוך לכם עלויות.
חשוב לוודא שהמפקח בקיא בניהול תקציב פרויקט , בניהול משא ומתן – ניהול משא ומתן מול הקבלן ומול בעלי המקצוע הוא חלק משמעותי מאוד בפרויקט. אחד מתפקידיו של מפקח הבניה הוא להתריע מבעוד מועד על חריגה אפשרית, לעצור בנקודה הנכונה בה ניתן לפתור את הבעיה ולמנוע את החריגה ולוודא עמידה בסטנדרטים במסגרת התקציב.

5. עלויות מפקח הבניה
המפתח להצלחת הפרויקט הוא לא בהצלחה שלכם לחסוך בעלות מפקח הבניה או בלנסות להוזיל את עלותו של המפקח.
המפקח הוא ה"מנטור" שלכם בפרויקט הכל כך חשוב ומשמעותי עבורכם ולכן חשוב שירגיש שאתם סומכים עליו ורואים בו השותף להצלחה.

6. הצגת תוכנית עבודה לתהליך הפיקוח
חשוב לקבל ממפקח הבניה את תוכנית העבודה שלו לתהליך הפיקוח. בתוכנית זו יש לוודא שאין נושאים לא ברורים שנמצאים ב"ערפל" . כאמור, המפקח הוא האיש שלכם בפרויקט ואמור לוודא שיש לכם שקט נפשי ולכן חשוב עוד לפני היציאה לדרך להגדיר את תחומי האחריות, כולל הגדרת הנושאים עליהם מפקח הבניה לא אחראי.